Torte e butë me çokollatë
Torte e butë me çokollatë

Torte e butë me çokollatë

Kuzhint.com

Për desertin e iftarit të sotshëm ju propozojmë të gatuani këtë ëmbëlsirë të çokollatës

Përbërësit: 60gr sheqer, 4 vezë, 50gr arra të bluara, 20gr miell, 20gr kakao, 1 pluhur për pjekje, lëvore e 1 portokalli e grirë në rende

Kremi: Ajkë e ëmbël, 200gr çokollatë për zierje, 80ml qumësht, 50gr margarinë, 40gr sheqer, 2 lugë nutellë, 2 portkokaj

Glazura: 150ml ajkë e ëmbël, 100gr çokollatë për zierje lëvore e 1 portokalli të grirë në rende

Ndahen të bardhat nga të verdhat e vezës.

Përzihen të bardhat me 30gr sheqer.

Të verdhat tunden me 30gr sheqer dhe në këtë masë shtohet edhe mielli i përzier me pluhurin për pjekje dhe kakao.

Përzihen arrat e bluara dhe lëvorja e portokallit dhe shtohen tek masa me të bardhat e përziera në shkumë të fortë.

Tani i përziejmë të dyja masat me të bardhat e vezës dhe të verdhat, dhe përziejmë derisa të bëhet një masë homogjene.

Këtë masë e vendosim në kallëp të lyer dhe të mbuluar me letër për pjekje me madhësi 24cm.

Pasi pjekim në temperaturë 180gradë për 20 minuta, pandispanjën e lëmë të ftohet.

Ndajmë pandispanjën në dy shtresa.

Për kremin marrim portokallet dhe i grijmë të tëra në blender. Çokollatën e shkrijmë me qumështin, ajkën e ëmbël dhe sheqerin.

I përziejmë me puren nga portokallet e bluara.

Shtojmë dhe nutellen dhe përziejmë edhe pak pastaj e lëmë të ftohet kremi.

Në një tabaka shtrojmë njërën pjesë të pandispanjës dhe lyejmë me gjysmën e kremit.

Përsipër qesim dhe pandispanjën e dytë dhe mbulojmë me kremin e mbetur.

Ëmbëlsirën e lëmë të ftohet në frigorifer.

Për glazurën ngrohim ajkën e ëmbël, çokollatën e copëtuar dhe shtojmë lëvoret e portokallit të grirë në rende dhe e mbulojmë përsipër tortën dhe e lëmë të ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  lengshme  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla me banane
Tave me kofsh pule dhe oriz bere nga Era Rexhepi
Kungullur