Torte e bardhe me çokolate
Torte e bardhe me çokolate

Torte e bardhe me çokolate

Kuzhint.com

Perberesit:

*100 gr Cokolate e bardhe

*60 gr Bajame te bluara

*1 Luge gjelle niseshte

*30 gr Therrime buke

*100 gr Gjalp i bute

*30 gr Sheqer pluhur

*1 Pako sheqer vanille

*50 gr Sheqer

*gr Cokolate

*75 ml Ajke

Pergaditja:

Cokolaten e bardhe e presim ne copa dhe e shkrim.

Bajamet, niseshten dhe therrimiat e bukes i perzim se bashku.

Ndajme vezet.

Gjalpin, sheqer pluhurin, sheqer vanillen dhe 1 prise krip i rrahim me mikser pastaj ia shtojme cokolaten e shkrir dhe te verdhat e vezeve.

Te bardhat e vezeve i rrahim me miser dhe ngapak e hedhim te masa me cokolaten dhe ne fund ia hedhim edhe miellin e perzier.

Mbushim format(150ml) e lyera me vaj.

Marrim nje tepsi e mbushim me uje te nxeht dhe aty i vendosim format e mbushura dhe te gjithen e vendosim ne furre per tu pjekur ne temperatur 175 Grad per 50 minuta.

Pasi te pjeken te largohen nga furra dhe te lihet 5 minuta te ftohet pastaj te largohen nga forma torta.

Cokolaten e mbetur e shkrim me ajken dhe e hedhim siper tortes gjate servimit.

Burimi: www. lecker. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook

http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bardhe  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patatet te skuqura dhe steak i pjekur
Byreke me fasule nga Floriana Lile
Torte me çokolladë