Torte dyshtresore me brume te ndryshme dhe dredheza
Torte dyshtresore me brume te ndryshme dhe dredheza

Torte dyshtresore me brume te ndryshme dhe dredheza

Kuzhint.com

Perberesit per brumin e pare; *125 gr Miell *40 gr Sheqer *25 gr Kokos *100 gr Buter (gjalp) Perberesit per brumin e dyte: *1 veze *1 Luge gjelle uje i nxeht *40 gr Sheqer *25 gr Miell *25 gr Niseshte *1 Maje thike pecive *3 Luge gjelle marmelad dredheze *Dredheza (sa per ta mbuluar tere siperfaqen e siper te tortes) *1 Tortenguss(torte fix) Pergaditja: Perzim te gjithe perberesit per brumin e pare e ngjeshim mire brumin pastaj e shtrim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje e shpojme me piru disa here dhe e vendosim tepsin per 30 minuta ne frigorifer pastaj e pjekim ne furre ne temperatur 200 Grad per 10 minuta. Per brumin e dyte rrahim vezen me ujin e nxeht dhe sheqerin.

Perzim miellin, niseshte dhe peciven dhe e hedhim te vezet e rrahura duke e perzier me kujdes masen me tel kuzhine.

Nxjerrim tepsin nga furra qe eshte duke u pjekur peta e lyejm me 3-4 luge gjelle marmelad te nxeht pastaj ia derdhim siper brumin e dyte duke e mbuluar tere siperfaqen mire dhe e vendosim prap ne furre te pjeket per 10 minuta. Pasi te pjeket torta e largojme nga furra dhe e lem te ftohet pastaj i rendisim siper dredhezat duke e mbuluar tere siperfaqen e siperme te torten.

Tortenguss (Torte fix) e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako dhe hedhim siper dredhezave qe kemi vendosur mbi torte. Burimi: www. chefkoch. com Perkthimin e ka bere faqja ne facebook http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  dyshtresore  brume  ndryshme  dredheza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollpite te vogla me spinaq
Le ta shikojm se sa gram apo ml ka një gotë
Biskota me dy ngjyra