Torte dy ngjyrshe
Torte dy ngjyrshe

Torte dy ngjyrshe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 pako miell i gateshme i perzier per torte (i bardhe), 1 luge gjelle kakao.3/4 Gote cope cokolate, 1/4 Gote shirup cokolate, 400 ml Ajke, 1 pako pluhur shllagu me shije vanille

Pregaditja e recetës :

Marrim nje tepsi 33×22 cm lyejme me vaj ose e mbulojme me leter per pjekje.

Miellin e gatshem e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Nga brumi i pergaditur marrim gjysem gote ose nje gote brume dhe e perziejme me kakaon.

Derdhim ne tepsi brumin e bardhe pastaj siper ia hedhim copat e cokolates ndersa me brumin me kakao e hedhim siper duke bere levizjene form te shkronjes S .

Te pjeket ne furr ne temperatur 175 Grad 35-40 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet mire.

Rrahim ajken me shllagun dhe pasi te trashet e lyejme siper torten me tere kremin.

Dhe krejt ne fund me shirupin nga cokolata bejme vija siper kremit.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KROSTATE ME KREM DHE FRUTA TJERA
Ëmbelsirë me ananas
Torte klasike