Torte dy ngjyrshe marchmallo
Torte dy ngjyrshe marchmallo

Torte dy ngjyrshe marchmallo

Kuzhint.com

Përbërësit;

7 vezë, 8 luge sheqer, 5 luge miellë, 100 g Çokollatë për zierje, 1 lug kakao, 1 peciv, lëvorja e 1 portokalli,

Përgatitja:

7 te verdha te vezve me 4 lug sheqer miksohen derisa të bëhet një masë shkumë e fort dhe pastaj ne te hidhen millë i perzier me kakao dhe peciv.

Kësaj mase i shtohen100 gr qokollatë e shkrir me par ne avull dhe levorja e 1 portokalli.

Me letër për pjekje mbështillen tepsin (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe.

Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C.

Pastaj nderkoh derisa piqet torta ne furrë rrahim të bardhët e vezëve derisa të bëhet shkuma e bardhë dhe e trash ku i qitet ne fund edhe 4 luge sheqer dhe perziet edhe pak me mikser.

Te bardhat e vezëve qiten mbi torten qe është duke u pjekur ne furrë edhe per disa minuta gjithmon duke e kontrollu qe mos te djeget.

Largohet nga zjarri dhe lihet derisa të ftohet.

Kjo torte futet në frigorifer qe te ftohet.

Cokollata shkrihet në avull dhe kur të ftohet qitet mbi torte dhe prap futet në frigorifer tirta që të shtrëngohet.

Pritet në pjesë dhe servohet e ftoht.

Ju beft mirë.


Fjalet kyqe : embelsira  maqmello  torte  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Metoda  natyrale kundër djegieve të lëkurës
Biskota të mira me kakao
Ushqimet që e luftojnë aneminë