Torte cokolade
Torte cokolade

Torte cokolade

Kuzhint.com

Perberesit: 250 gr Gjalp (buter) 150 gr Cokolade 120 gr Sheqer 5 Ve 250 gr Bajame te bluara 2 Luge gjelle miell 1 Luge qaji pecive 2 Luge gjelle kakao Perberesit per shtresen me cokolade: 100 ml Ajke 100 gr Cokolade 2 Luge gjelle marmelad nga bruznicat Pergaditja: 1.

Cokoladen e presim imet dhe se bashku me gjalpin i hedhim ne nje ene te thelle pastaj enen e vendosim mbi nje tenxhere te mbushur me uje te nxeht e cila duhet te qendroj mbi zjarre deri sa te shkrihen perberesit.

Pasi te jene shkrire perbersit e largojme enen dhe e lem te ftohet. Furren e ngrohim ne 160 Grad.

Rrahim me mikser vezet me sheqerin.

Pastaj ia shtojme bajamet e perziera me miellin, peciven dhe kakaon.

Krejt ne fund ia hedhim cokoladen e shkrire.

Perzim masen mire dhe e hedhim ne tepsi 24 cm te lyer me gjalp.

Te pjeket ne furre 35-40 minuta.

Torta mbrenda duhet pak te jete e lengshme.

E nxjerrim nga furra tepsin dhe e lem torten qe te ftohet. 2.

Per shtresen me cokolade e ngrohim ajke dhe e largojme nga zjarri dhe e hedhim siper cokolades te coptuar dhe e perziejm deri sa te behet nje mase homogjene.

Ia shtojme edhe marmeladen. 3.

Torten e largojme nga forma dhe e vendosim mbi nje pjate te rrafshet.

Pastaj ia hedhim siper masen e pergaditur me cokolade duke e mbuluar tere siperfaqen e tortes. Quelle: ww. kochbar. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dieta me limon
Torte me krem pana
Një pije qudibërse që shëron shumë smundje