Torte boshnjake
Torte boshnjake

Torte boshnjake

Kuzhint.com

Përbërësit: 2 vezë Vaj 1 filxhan Sheqer 1 filxhan 1 filxhan i kafes arra te bluara 1 filxhan mollë ne rende 1 filxhan bollgur-griz një gjysmë filxhan qumësht Pluhur pjekje 1 pako 25 gr një gjysmë filxhan miell Filli: një gjysmë filxhan qumësht gjysmë filxhan sheqer 1 çokollatë e errët ose te bardhe Përgatitja: I rrahim vezet bashke me sheqerin dhe vajin dhe ne te shtojme te gjithe perbersit e tjere per brumin si arrat, mollen ne rende, grizen, peciven, miellin, qumeshtin dhe pasi perberja te jete formesuar e hedhim ne nje tepsi katrore te lyer me gjalp dhe e pjekim ne temperatur 180 grad deri sa korja te forcohet pak, ne anen tjeter ne nje tigan shkrime cokoladen me pak vaj dhe ia hedhim siper tortes dhe e fusim ne frigorifer per 3 ore deri sa torta ta thith cokoladen.

Eshte shume e shpejte dhe shume e shishme. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  torte  boshnjake  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite ne form luledielli
Torte pa veze
Kifle te shpejta me kos