Torte bardhë e zi me marcipan dhe qershia
Torte bardhë e zi me marcipan dhe qershia

Torte bardhë e zi me marcipan dhe qershia

Kuzhint.com

Perberesit per 18 copa:

32 Qershia te ngrira,

200 gr marcipan,

80 gr Gjalp ose margarine,

250 ml +8 luge gjelle qumesht,

Gjysem katrori maja (kvasac),

500 gr Miellë,

2 Te verdha vezesh,

75 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

2 Luge gjelle kakao,

250 gr Sheqer pluhur,

Pergaditja:

Qershiat i lem te shkrihen mbi nje leter kuzhine.

Marcipanin e grryejm ne rende.

Gjalpin me 250 ml qumesht e vlojme mbi shporet pastaj e largojme nga shporeti.

Ia qesim kvasacin.

Ne nje ene te thelle qesim mielli, kripen, te verdhat e vezeve, sheqerin, marcipanin dhe sheqer vanillen pastaj i shtojme edhe qumshtin dhe e ngjeshim me duar masen.

Brumin e lem te mbuluar per 1 ore ne nje vend te nxeht.

Brumin e ndajme ne dy pjese te barbarta.

Njeres pjese ia qesim kakaon e perzier me 2 luge gjelle qumesht dhe e ngjeshim.

Secilin brume e ndajme ne 16 pjese te njejta (32) dhe seciles pjese e ngjeshim me nje qershi duke bere toptha dhe e vendosim ne tepsi duke e qitur here nje topth te bardhe e here nje me kakao.

E lejme brumin edhe 1 ore te pushoj ne nje vend te nxeht.

Ne temperatur 175 Grad te pjeket per 60 -70 minuta.

Mbas 35 minuta pjekje te mbulohet me folie ne menyre qe te mos digjet.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet 15 minuta pasta e largojme nga forma. 6 luge qumesht i perzime me sheqer pluhurin dhe ia qesim tortes siper dhe e lem ne frigorifer te ftohet. lecker.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bardhe  marcipan  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me dy kreme te ndryeshme
Nje recet per ata qe vuajn nga Kanceri derguar nga nje fanse Ema
Tavë peshku