Torte bardh e zi
Torte bardh e zi

Torte bardh e zi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Për pjesën e zezë, Çokollatë e errët 140g e copëtuar, 50 g gjalpë, 50 g sheqer kafe, Për pjesën e bardhë, Gjalpë 120g, 100 g sheqer, 120 g miell, 1/2 lugë pluhur pjekje, 50 ml qumësht

Pregaditja e recetës :

Shkrijme gjalpen dhe ne te hedhim 1 veze dhe sheqerin dhe e perziejm me tel kuzhine deri sa amsa te bashkohet dhe gradualisht shtojme cokoladen e coptuar te shkrire dhe vazhdojme hedhim miell deri sa amsa te trashet kete mase e hedhim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe pergadisim pjesen e bardhe duke rrahur 2 vezet me sheqer dhe 120 gr gjalpe, pasi masa te bashkohet hedhim qumeshitn dhe pluhurin per pjekje dhe nderkoh hedhim miellin dhe pasi masa te formohet fusim tepsin me masen e zez per 15 minuta ne furre pas 15 min e largojme nga furra dhe hedhim masne e bardh siper zeze dhe e kthejme prap ne furre per 25-30 min ne 160 grad.

Mund te sherbehet e nxeht me caj ose kafe.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bardh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite e veqant e zbuluar
Krofne ne furre
Pogaçe me miellë misri