Torte angleze me mak
Torte angleze me mak

Torte angleze me mak

Kuzhint.com

Perberesit per brumin : 250 gr Gjalp ose margarine, 250 gr Sheqer, 2 Ve250 ml Qumesht, 250 gr Mak i bluar, 250 gr Miell, 2 Luge qaji pevice (pluhur per fryrje, aditiv, baking powder), 50 gr Rrushe i terur.

Perberesit per kremin: Nje pako e gjysem pluhur pudinge me shije vanille, 500 ml Qumesht, 250 gr Gjalp.

Per shtresen e trete : Cokolate per gatim

Pergaditja : Perziejme ne nje ene te thelle te gjithe perberesit per brumin pastaj brumin e derdhim ne nje tepsi te rrumbullaket e te lyer me gjalpp.

E rrafshojme mire brumin pastaj e vendosim ne furre te piqet ne temperatur 200 Grad 15 minuta.

Pasi te piqet e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Pudingun e pergaditim me 500 ml qumesht sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Pasi te behet pudingu e largojme nga zjarri dhe ia shtojme gjalpin.

Perziejme kremin deri sa te shkrihet gjalpi pastaj e hedhim siper pandispanjes qe kemi pjekur me heret.

Mbasi te ftohet torta mire i hedhim siper cokolate te shkrire duke e mbuluar tere siperfaqen e tortes.


Fjalet kyqe : gjalp  sheqer  mak  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

EMBELSIR   GREKE ME BUK  TE THEKUR
Revani e shijshme
Biskota te mbushura me molle