Torte " Byrek cokolade"
Torte " Byrek cokolade"

Torte " Byrek cokolade"

Kuzhint.com

Perbersit:

Per pandispanjen me arra:

100 g. arra te bluara,

100 g. gjalpë ose margarinë,

100 g. sheqer,

100 g. miellë,

1 vezë, 1 Pluhur pjekje.

Shtresa me çokollatë:

150 g. gjalpë ose margarinë,

4 vezë të mëdha,

150 g. sheqer,

100 g. çokollatë,

Nisheste 1 lugë gjelle,

1 Sheqer vanilje.

Përgatitja:

Marrim margarinen e shkrime dhe en te hedhim sheqerin dhe vezen dhe i rrahim nderkoh shtojme arrat e bluara peciven dhe gradualisht shkojme duke e shtuar miellin dhe duke e perzier masen. e hedhim ne nje tepsi 20x30 te lyer me gjalpe dhe te sperkatur me miellë.

E pjekim ne furre per 15 min ne 180 grad deri sa nuk eshte pjekur akoma pergadisim pjesen e siperme duke rrahur mire te bardhat e vezes me sheqer deri sa te shkumohet mire dhe gradualisht ia shtojme edhe te verdhat dhe perbersit e tjere si gjalpin, cokoladen e shkrire, 1 luge nishese edhe 1 vanilje masene perzier mire e hedhim siper mases ne furre dhe e kthejm prap te piqet edhe per 15 minuta, pasi te jete gati siper tortes grim rende cokolad te zeze dhe e leme qe te pushoje per 2 ore e me shume en menyre qe te prihet torta me mire.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  torte  byrek  cokolade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire me thermia buke ( prezlle )
-Kifle të shpejta-
Kifle trekendesh me molle