Torte " Bryma"
Torte " Bryma"

Torte " Bryma"

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

 • 3 veze
 • 1 gote çajit qumesht
 • 1 gote te çajit vaj
 • 1 peciv
 • 1 vanilje
 • 50 gr çokolad
 • 100 gr arra te bluara
 • 50 gr rrush i that
 • 1 gote te ujit griz
 • 1 gote te ujit miell
 • 2luge gjelle me kokos

Per sherbetin:

2 gota uje 1 e gjysem sheqer, 3 luge gjelles koks

Pergaditja:

rrahim vezet deri sa te shkumohen pastaj shtojme qumeshtin dhe vajin, gradualisht duke e perziwr me tel kushine hedhim grizen, miellin, peciven dhe sheqer vaniljen.

Pasi te kemi firuar masen e deshiruar hedhim arrat, cokoladen e coptuar dhe rrushin, masen e pjekim per 30 min ne temp 170 grad.

Ne anen tjeter ziejm sherbeton per 30 min dhe pasi torta te jete pjekur e leme te ftohet dhe ia hedhim sherbetin e nxeh.

Kokosi mbetet si bryme siper tortes dhe torta ka shije fantastike, tepsia le te jete katrore.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bryma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dobia e çajit të dardhës
Deshironi te lini duhanin dhe humbisni peshe?! Kjo bime ju ndihmon.
Sallata caprese