Tortë me vrima
Tortë me vrima

Tortë me vrima

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

Sheqer 1 filxhan

Qumësht 1 filxhan

1 Filxhan çajit vaj

1 lugë çaji pluhur pjekje

1 lugë çaji sode bikaronit

1. 5 gota miell

Per arome te mire ngrij ne rende te imet nje livore limoni.

Pergaditja: Rrahim vezet me sheqerin deri sa te shkumohen dhe shtojme perbersit e tjere deri sa te behet nje mase homgjene dhe e hedhim ne nje tepsi te rrumbullaket ose katrore e pjekim ne 190 per 30 min.

Pastaj pergadisim salcen e embel me keto perberes:

Qumësht 1 filxhan

Gjysma e një gote me ujë

3 lugë kakao

5 lugë sheqer

Salcen e ziejm mire dhe ia hedhim siper embesires te bere me vrima me ane te nje shkopi dhe kujdesemi qe te pij te teren torta.

Për dekor

1 pako shllag ose hopla te embelsires

Qumësht 1 filxhan te cajit nese e pergadisini me shllag ne te kunderten hoppla nuk ka nevoj per qumesht.

dekorohet sipas deshires ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  torte  vrima  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja se çka i bën trupit tuaj kafeja esëll!
Flok te gjata,  vetem me kete recet me qep
Dieta me ujë për dobësim të shpejtë