Tortë me lajthi
Tortë me lajthi

Tortë me lajthi

Kuzhint.com

Përgatitja:

150 g gjalpë,

150 g sheqer,

100 g miell,

1 qese maja pluhur,

100 g lajthi të pjekura,

200 g çokollatë për gatim,

Për mbushje: 100 ml ajkë.

Për shtresën e sipërme:

150 g çokollatë për gatim,

disa pika esencë vanilje,

60 ml ajkë e lëngshme,

Përgatitja:

Gjalpin me sheqerin i vendosim në një enë dhe i përziejmë derisa të bëhet si shkumë.

Shtoni të verdhat e vezëve, një nga një, miellin e situr dhe në fund majane.

Lajthitë dhe çokollatën e grirë i përziejmë bashkë; rriheni si borë të bardhën e vezëve me pak kripë dhe shtojani përzierjes, duke u kujdesur që të mos ulet.

Hidheni brumin në tavën e bërë me gjalpë dhe miell dhe piqeni në furrën tashmë të nxehtë për afro 50 minuta.

Ndërsa ëmbëlsira është në furrë, rrihni ajkën (panna).

Për të bërë shtresën e sipërme të tortës, shkrini çokollatën në banjo maria (enë mbi enë me ujë) dhe punojeni me një shpatull duke i shtuar ca pika esencë vanilje dhe ajkë të lëngshme.

Living. al


Fjalet kyqe : embelsira  torte  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kafeja nuk ju jep vetëm shije, por edhe bukuri
Kuleq te mbushur
Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi