Tortë me çokollate dhe dardhë
Tortë me çokollate dhe dardhë

Tortë me çokollate dhe dardhë

Kuzhint.com

Përbërësit:

200 g miellë,

150 g sheqer,

100 ml vaj lule diellit,

3 dardha te pjekura (jo te forta),

1 bustin me lievito,

3 veze, 1 bustin me vanilje,

4-5 luge gjelle çokollate.

Përgatitja:

Në një enë përziejmë vezët me sheqerin dhe pastaj shtojmë vajin, miellin, livieton, vaniljen dhe duke e përzier me kujdes.

Më pas dardhat e lara më parë i qërojmë, i presin në feta dhe i vendosim në enë.

Pasi masa e përgatitur të jetë gati, hedhim gjysmën e brumit në tavë dhe shtojmë dhe çokollatën.

I hedhim dardhat sërish pjesës tjetër të mbetur të brumit.

E vedosim në furrë të piqet në temperaturë 180 grad C për rreth 45 minuta, gjithmonë duke e kontrolluar nëse është pjekur.

Living. al


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollate  dardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shpageta(pasta) me salcë bolonjeze nga tegatuajm
Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel
Torte me puding dhe jogurt