Tortë me çokollatë  (shacher torte)
Tortë me çokollatë (shacher torte)

Tortë me çokollatë (shacher torte)

Kuzhint.com

Përbërës it:

*125 g margarinë

*50 g sheqer ngjyrë kafe

*200 g miell

*2 gjellë kakao

*1/2 pako pluhur pjekës

*100 ml qumësht

Përbërësit për mbushjen:

*300 ml qumësht

*80 g margarinë

*80 g sheqer

*100 g qokollad

*2 pako sheqer vanille

Pergaditja,

Nxehim furrën në180 .

Lyejmë pjesën fundore të tepsisë me me vaj.

Ne nje ene e rrahim margarinën, sheqerin dhe vezët në mikser.

Përziejmë miellin, kakaon, pluhurin pjekës dhe qumështin dhe i hedhim në mikser.

E përziejmë të tërë masën dhe më pas e qesim në tepsi për tu pjekur për 25 minuta ne furre te para ngrohur.

Pasi të piqet e nxjerrim nga furra dhe e lëmë qe të ftohetdhe e ndajm ne tri pjes te barabarta.

Ne nje ene e hedhim qumështin, margarinën dhe grizën dhe i vendosim në zjarr për të vluar derisa të bëhet qull grize.

Shtojmë sheqerin, qokolladen e coptuar dhe sheqerin vanilje.

Me kete masë i lyejm ne mbrendi te petave te prera qe i renditim njera siper tjetre dhe ne fund e lyejm siper tortën duke e mbuluar të gjithë sipërfaqen e saj Tortën e lëmë në frigorifer për tu ftohur.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë me spinaq
Muffinsa të shijshm me krem dhe arra
Supë me spinaq, makarona dhe fasule