Tortë e shkrifët me  mbushje të arrave
Tortë e shkrifët me mbushje të arrave

Tortë e shkrifët me mbushje të arrave

Kuzhint.com

Perbersit per brumë: 2 vezë, 5 lugë sheqer, 80 g gjalpë, 290 g miell, 1 pluhur pjekje

Per mbushje: 250 arra te bluara, 150 gr sheqer, 1 Sheqer vanilje, 100 ml qumësht, gjalpë 120g dhe per dekorim:200 g çokollatë, 5 lugë vaj, 150 g arra ose kokosit

Pergaditja: Ne nje ene te thelle rrahim vezet me 5 luge sheqer dhe gjalpin dhe shtojme peciven dhe gradualisht shtojme miellin, formojm brumin dhe e shtrijme em pic dhe formom rrumbullake me gote qaji ne diameter prej 3 mm dhe i pjekim ne tem 180 grad per 5 min duke i lene te bardha jo te digjen.

Pergadisim mbushjen veme qumeshtin ne zjarre sebashku me sheqerin dhe 1 sheqer vanilje dhe pasi te veloj ia hedhim arrat e bluara dhe margarinen dhe eperziejm deri sa amsa te bashkohet.

Pai masa te ftohet marrim nga biskotat dhe i bashkojme nga dy copa me fillin e pergaditur dhe ekshtu veprojme em te gjitha deri sa te perfundojm.

Marrim pastajcokoladen e shkrijme me pas vaj dhe e hedhim ne nje pjat dhe en te i rrokullisim biskotat dhe pastaj i rrokullisim prap ne ene tjeter me kokos dhe arra.

Mund ti dekoroni sipas shijes.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shkrifet  mbushje  arrave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kadaif me Arra
Vaji i ullirit për lëkurë dhe flokë të dëmtuara
Një dietë që shpejt djeg kalori