Tortë Arabe me  bollgur
Tortë Arabe me bollgur

Tortë Arabe me bollgur

Kuzhint.com

Përbërësit;

Sheqer 1 filxhan 250ml,

Miell 1 filxhan 250ml,

Miell kokosit 1 filxhan 250ml,

Vaj 1 filxhan 250ml,

1 filxhan qumësht ose kos 250ml,

1 filxhan bollgur250ml,

1 qese pluhur pjekje,

1sheqer vanilje,

3 copë vezë,

2 gota sheqer nga 250ml,

Ujë 1filgjan 250ml,

2 lugë lëng limoni ose portokalli.

Përgatitja;

Ne nje en rrahim me mixer vezët me sheqer mire dhe pastaj shtojm perbersit tjer duke i perzier tani me tel kuzhine.

Masen e perfituar e dershimnë një tepsi te shtruar me letër per pjekje. dhe e pjekim ne furr te nxeht në 200 gradë për rreth 30 minuta.

Në ndërkohë, gatuajm sherbetin me sheqer dhe ujë, derisa ajomerr vlim, pastaj shtojm lëngun e limonit dhe e siejm edhe për rreth 1-2 minuta.

Pasi te pjeket torta e nxehtëi hidhet shurupi dhe të lëmë të ftohet.

Kokos ose bajame hedhim mbi tortë pas pjekjes.

Nga;onlinekuharica. org


Fjalet kyqe : embelsira  torte  arabe  bollgur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze me perime
Kuleq te mbushur me puding
Sulltan sarma