Torta zeber me puding
Torta zeber me puding

Torta zeber me puding

Kuzhint.com

Perberesit: 4 kokrra veze 1 gote uji sheqer 1 gote vaj 1 gote qumesht 2 gota miell 2 luge kakao 1 pluhur paste 1 sheqer vanilje FIilli ; puding vanilje te pregsditur sipas udhezimit ne pako dhe te perzier me molla katrore te ziera pak. Dekor; Mermellad dhe disa feta te mollave Pergaditja: Se pari kallepi ku do te piqet embelsira duhet te lyhet me yndyre dhe te permillet.

Pastaj tundim vezet me sheqer dhe sheqer vanilje derisa te shkrihet sheqeri dhe pastaj shtojme vajin, qumeshtin dhe miellin e perzier me pluhur paste dhe perziehet me tel kuzhine ngadale qe te mos bie masa e brumit.

Kete brume e ndajme ne dy pjese, ku njeres i shtojme masen e kakaos dhe e perziejme mire.

Pastaj fillojme te nxjerrim brumin ne kallep me ngapak me te verdhen e mases duke filluar qe nga mesi i tepsise dhe pastaj pak nga e kafta. pasi te perfundojm keshtu me ter masen dhe nik e lekundim fare deri sa te fusim ne furre qe te piqet ne temperaturen 180 grade C per 40 minuta.

Pasi te piqet e ftohil dhe e ndajm ne dy pjes ku ne mea vendosim masen e pregaditur me puding vanilje dhe molla te ziera ne kockami mbi krem vendosim pandispanjen tjeter dhe e dekorojm me mermellad dhe disa feta te mollave. Ju befte mire! E pregaditur nga ne >>>http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torta  zeber  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ravioli me sos dhe kepurdha
Njollat kafe në fytyrë dhe pastrimi perfekt i tyre
Torte me çokolate (pa e pjekur)