Torta me pulla
Torta me pulla

Torta me pulla

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 1 filxhan biskota grirë
 • filxhan kakao
 • 2 lugë sheqer
 • filxhan gjalpë i shkrirë
 • Mbushja / klasës së parë:
 • 450 g krem djathi zbutur
 • filxhan sheqer
 • 2 vezë
 • 60 g shkrirë çokollatë e errët
 • 1 lugë çaji vanilje ekstrakt
 • 2/3 filxhan salcë kosi

Përgatitja:

Furrën e ngroh paraprakisht në 150 gradë C. tepsija te jet katror per pjekje dhe të vendosur letër pjekje.

Në një tas të vogël, të kombinuar, sheqer, kakao dhe gjalpë i shkrirë, kesksat e blume i shtren rendin e par i bjen kore me kakao

me Mixer e beN kremin deri sa ajo është e qetë dhe gradualisht shtoni sheqer.

Shto vezë, një ka një,. Pastaj shtoni vanilje dhe salcë kosi. qite kadale ne tepsi mbi koren e kaft mbasi e ki përzi mirë të gjithë përbërësit tani

Shkrihet 60 g çokollatë e errët ne mikrovalë ose nëfur ne temperaturë të ulët.

Për të bërë pika çokollatë që ju do të duhet një shiringë qumështor çokollatë mbushje

Piqem në furrë për një orë.

Pastaj fik furrë dhe të lënë edhe nje gjys ore deri te ftofet e konsumoni te freskët atë për të paktën 24 orë


Fjalet kyqe : embelsira  torta  pulla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Midhje të fërguara
Kek me krem banane
Brownies me kungullë