Torta me nutella dhe lajthia
Torta me nutella dhe lajthia

Torta me nutella dhe lajthia

Kuzhint.com

Perbersit.

250 gr biskota integrale,

75 gr burro (gjalpe),

400 gr nutella,

100 gr lajthia te grira imet,

60 gr pluhur sheqer,

500 gr djathe Philadelphia.

Pergatitja :

Ne fillim grijme biskotat derisa te behen pluhur, po ashtu veprojme edhe me lajthiat.

Ne nje ene shtojme biskotat dhe ne to shtojme edhe burron brenda, dhe 1 luge me nutella dhe rreth 25 gr lajthia te grira.

Me pas i perzijme te gjitha sebashku me luge derisa masat te perzihen sebashku.

Me pas marrim nje tave e cila hapet, zakonisht jane ato tavat qe perdoren per torta.

Dhe mbi te shtrojme leter furret, dhe anash e lyejme me vaj dhe serisht vendojme leter furret, qe na ndimon ne mos ngjitjen e tortes.

Dhe mbi te derdhim masen e pregatitur dhe e rrafshojme mire me luge ne te gjithe taven.

Dhe taven e vendojme ne frigo per 60 min.

Ne nje ene miksojme me mikser Philadelphia me pluhur sheqerin dhe nutellen dhe e mikesojme mire me mikser derisa masa te jete e trash dhe homogjene.

Marrim nga frigoja torten dhe siper saj shtojme kremen e pregatitur dhe e rrafshojme mire me luge.

Pasi torta eshte gati siper saj hedhim lajthiat e grira imet dhe me pas torten serisht e vendojme ne frigo per rreth 48 ore.

Pasi duhet te ngrihet mire masa e krimit te pregatitur.

Pas 48 oresh e heqim nga frigoja dhe e hapim taven dhe ajo hiqet menjeher.


Fjalet kyqe : embelsira  torta  nutella  lajthia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mask me vez per nje fytyr te bukur(video)
Tave me patate dhe perime te ndryshme
Deshironi te lini duhanin dhe humbisni peshe?! Kjo bime ju ndihmon.