Torta me molle
Torta me molle

Torta me molle

Kuzhint.com

Perbersit; 600 gr molle ( te ber ne copa te vogla lem vetem 2 kokrra ) 200 gr miell 150 gr sheqer ( sheqeri sipas deshires ) 70 gr gjalp ne tepm ambjenti 1 gote uje me qumeshte 1 kokerr vez ( mund te perdoni dhe me shume ) 1 pako peciv 1 luge kafe me vanilje kanell sipas deshires sheqer pluhur per zbukurim Pergaditja Marim vezen sheqerin gjalpin dhe i rrahim deri sa krijojm nji shkum te leht ku shtojm nga pak miellin majan vaniljen dhe qumshin deri sa te kemi krijuar nji mas jo shum te trash e jo shum te holle.

Marim mollet e bera ne kubike te vegjel i hethim pak kanell dhe hedhim ne masen kremoze qe kemi ber dhe trazojm ne me nji luge druri deri sa te jen trazuar te gjith perbersit.

Marim nji tepsi qe hapet anesh dhe lyejm me pak vaj e miell qe masa kremose te mos ngjisi dhe hethim ne tepsin tone.

Mollet qe lam pa prer i qerojm i pastroj dhe presim ne feta te holla dhe i vendosim siper tortes ton deri sa te kemi krijuar nji lule dhe vem ne furr ne tepm 180 grad per 30 - 40 min mbasi eshte ber siper e zbukurojm e kanell e sheqer pluhur. Ju beft mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torta  molle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe role me mishe të that
Petulla braziliane ne furre nga tegatuajm
Embelsir me kuleqë (tatli) nga Roni Kabashi