TORTA ME DREDHEZA
TORTA ME DREDHEZA

TORTA ME DREDHEZA

Kuzhint.com

Per pandispanjen: 5 veze 25g niseshte 100g miell 125gr sheqer Sheqer vanilje Per kremin: 1/2l qumesht 2 veze 150g sheqer 60g miell vanilje Per mbushjen: 200ml pana 200 gr recel lule shtrydhe (dredheze) Rrahim sheqerin me te verdhat e vezeve.

Pastaj rrahim te bardhat duke e bere si shkume e qendrushme, ibashkojme dy masat bashke duke shtuar dhe miellin niseshten dhe esencen e vaniljes sapo te behet nje mase homogjene e hedhim ne tave me permasa 20-25 dhe e pjekim per 25 min.

Pasi eshte pjekur e heqim nga tava me ndihmen e unazes se taves na ndihmon qe kjo te mos na prishet.

E presim ne tre shtesa dhe pjesen e mezit e thermojme ose e bejme kubik.

Ne zjarr bejme kremin e pasticerise duke perzier vezet sheqerin miellin dhe qumeshtin dhe e leme te trashet derisa te dalin bulezat e para.

Kete e perziejme me panen e rrahur.

Marim pjesen e pare te paneapanjea duke e zbutur me lengun e kajsive dhe e lyejme me masen e pergatitur dhe i hedhim disa copa dredhza brenda vendosim pjesen tjeter te panespanjes duke e lyer te gjithen me masen e kremit dhe lart i hedhim copezat e panespanjes qe i kemi hekur ne brendi.

Ju befte mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  torta  dredheza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molle dhe marcipan
Kek me kokos
Biftekë me speca të kuqë djegës