Torta dy ngjyrshe
Torta dy ngjyrshe

Torta dy ngjyrshe

Kuzhint.com

Perbersit :

  • 230 gr sheqer
  • 3 uova
  • 180 gr miell
  • 180 gr burro (gjalpe)
  • 80 gr qumesht
  • 1 bustin livieto
  • 150 gr cokollate fondente ( e erret )

Pergatitja.

Ne nje tenxhere shkrijme cokollaten me 2 luge vaj luledjellit dhe pasi eshte shkrire e heqim nga zjarri dhe e lem njeane.

Ne nje ene mikesojme me mikser vezet me sheqerin per disa min, dhe me pas shtojme edhe pjesen tjeter te perbersve nje nga nje me rradhe dhe duke e perzier mire.

Pasi masa e brumit eshte gati, marrim nje tave dhe e lyejm me vaj dhe me pas shtojme leter furret dhe ne te hedhim gjysmen e mases se brumit.

Me pas siper saj shtojme gjysmen e mases se cokollates dhe me nje luge e perzijme duke e trazuar lehte.

Me pas shtojme edhe gjysmen tjeter te mbetur te brumit, dhe ne fund siper shtojme edhe pjesen e mbetur te cokollates.

Pasi torta eshte gati e fusim ne furre te piqet ne tem 180 gr C per rreth 40-45 min.

Pasi eshte pjekur e heqim nga zajrri e lem te ftohet dhe me pas e dekurojme me pluhur sheqer.


Fjalet kyqe : embelsira  torta  kolore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Palpeta ( krepa.pallaqinka) me dredhza dhe sprinkles  nga Luljeta Morina
Keni përgatitur në mënyrë të gabuar orizin përgjatë tërë
 Torte e shpejt