Tort me molle
Tort me molle

Tort me molle

Kuzhint.com

Perbersit:

180 gr margarinë

120gr sheqer

300 gr miell

1 Sheqer vanilje

1 pluhur pjekje

1 lugë gjelle ajke te embel

1 lugë çaji kakao

1 kg mollë të varieteteve thartë

4 gr kanellë

1 Sheqer vanilje

2 lugë arra

Sheqer pluhur

PËRGATITJA:Ne nje ene hedhim gjalpen dhe sheqerin dhe i rrahim me mixer deri sa te shkumohet pastaj hedhim sheqer vaniljen miellin dhe peciven, shtojme edhe vezet dhe 1 luge hopla te embel dhe kete perberje e ndajme en dy pjese te barabarta, ne njeren hedhim kakaon dhe eleme ne nje ane.

Marrim mollat i qerojm i prejm ne kube dhe i ziejm ne shporet me kanell dhe pasi te shterret uji marrim masene tortes se bardh e hedhim ne nje tepsi katrore dhe siper ia hedhim mollat dhe siper mollave hedhim masen me kakao dhe efusim ne furre 180 grad per 35 min e dekorojme me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  tort  molle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Pasta me domate te fresketa, mozzarela dhe borzilok
SUPE ME SELINO
Nazlifatme gatuar nga Elmira  Abdul Dezlili