Toptha te mbushura me kumbulla
Toptha te mbushura me kumbulla

Toptha te mbushura me kumbulla

Kuzhint.com

Për 12 copa;

 • 500 g patate sipkavog
 • 250 g miell të butë
 • 50 g gjalpë
 • 1 vezë
 • 1/2 pako e pluhur pjekje
 • 12 kumbulla më të vogla

Perbersit shtes;

 • 50 g gjalpë
 • prezle
 • sheqer kristal
 • sheqer vanilje
 • kanellë (që i pëlqen)

Pergaditja;

Ne fillim i ziejm patatet (nese deshironi mund ti qeroni ose jo)dhe pasi te jen zieri shtypimduke i bere pure.

Pastaj shtojmmmiellin me pluhurper pjekje, vezët dhe përziejm me duart. qe tebehet nje brumë mjaft i butë dhe pak ngjitës, aNese eshte shumë ngjitës, shtoni më shumë miell një lugë gjelle, por jo më shumë se kaq, brumë duhet të mbetet i butë. ku atë brum e bejm si roll dhe e ndajm në 12 feta.

Vendosim në sobë (zjarr) një tenxhere të madhe me ujë të kripu.

Nderkos lahen kumbullat i heken farat dhe ne qdo feta te brumit në çdo cop ne mes vendosim nga nje kumbull. deris te përfundojm me të gjitha copat duke i dhene forma te rrumgullakt.

Ndërkohë, vlon uji. ulim paktemperaturen dhefillojm ti vendosim një nga një, në ujëper 15 minuta.

Gjatë kësaj kohe marrim një tigan teflon dhe shkrihet gjalpi per ti skuqur topthat pasi njëher i kemi mbedhtjel më therrime buke deri sa te marrin nje ngjyrë te arte.

Menjeher pasi te jen skuqur i marrim dhe i rrotullojm ne sheqerin e perzierme kanelldhe sheqer vanilje.

Sherbehen te nxehta. (Per ta patur me te kjart ateher orientohuni sipas fotos ne facebuk. ). http://tortatorta. blogspot. com/


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  mbushura  kumbulla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paqe me forrme role dhe me mishe pule
Çfarë ushqimi duhet të konsumoni kur agjëroni
Torte me krem dhe qokollad