Toptha te mbushura me banane nga ne tegatuajm
Toptha te mbushura me banane nga ne tegatuajm

Toptha te mbushura me banane nga ne tegatuajm

Kuzhint.com

Toptha te mbushura me banane nga ne tegatuajm

Perberesit:

450 gr keksa te bluar, 200 gr margarin, 5 lug gjelle kakao, 1 Veze, 300 ml qumesht, 100 gr sheqer, 100 gr çokolat, 100-200 gr kokos, 2-4 banane,

Pergatitja;

Se pari ne një ene te thelle i qesim keksat e bluar.

E shkrim margarinin dhe e hedhim ne enen me keksa dhe i perzim mire.

Pastaj ia hedhim kakaon dhe sheqerin dhe i perzim perseri.

Ia shtojme edhe vezen dhe qumeshtin dhe i perzim derisa te formohet një mase homogjene.

Bananet i presim ne veta dhe nga brumi formojme toptha duke ia vendosur ne mes nga nje cope banane dhe krejt ne fund i kalojme ne kokos.

Keshtu veprojme me tere brumin deri te mbaroj.

Çokolaten e shkrim ne avull dhe i sperkasim siper topthat.

Kjo recet eshte e gatuar nga ne tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  mbushura  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SUPE ME SELINO
Receta – Torta Parajsa
Kekë me shije portokalli