Toptha te mbushur me qershia
Toptha te mbushur me qershia

Toptha te mbushur me qershia

Kuzhint.com

Perberesit: 3 Gote grize 2 Gota kokos 3/4 Gote kakao Gjysem gote arra te coptuara 0. 04 gr Krip 1 Ľ Gote qumesht me 10 % yndyr Nje luge qaji sheqer vanille 2 Gote sheqer 3/4 Gote gjalp ose margarine 34 Qershia Pergaditja: Ne nje ene bashkojme grizen, nje gote kokos, kakaon, arrat dhe kripen.

I perzim dhe e lem anash enen. Nje tenxhere hedhim qumeshtin, vanillen, sheqerin dhe gjalpin.

E vendosim tenxheren mbi zjarre dhe e perzim me tel kuzhine deri sa perberesit te shkrihen.

Masa duhet te zihet 10 minuta. E largojme nga zjari e lem 1 minute te ftohet pastaj ia shtojme perberesit e perzier qe kemi len anash.

E perzim mire deri sa te bashkohen perberesi pastaj e vendosim ne frigorifer masen qe te ftohet komplet. Nga masa e ftohur formojme 34 toptha duke ia vendosur mbrenda nga nje qershi dhe ne fund i kalojme ne kokos.

Te qendrojne topthat edhe disa ore ne frigorifer deri sa te ftohen mire pastaj te servohen. Burimi: www. saltjunk. com Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  mbushur  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qorbe me qofte dhe patate
Sallatè me makarona
Biskota me forma per femije nga tegatuajm