Toptha të shijshm me karrota
Toptha të shijshm me karrota

Toptha të shijshm me karrota

Kuzhint.com

Perberesit:

300 gr Karrota te bluara ne rende,

150 ml Uje,

60-100 gr Sheqer (sipas shijes),

18-20 Copa keksa,

Nje pako sheqer vanille,

Nje luge qaji levore portokalli,

Kanellë,

Pergaditja:

Perziejme karrotat me sheqerin dhe ujin ne nje tenxhere pastaj e vendosim tenxheren mbi zjarre qe te zihen karrotat deri sa te zbuten dhe lengu te tretet.

Bluajme keksat imet dhe i perziejme me sheqer vanillen.

Masen me karrota, keksat, kanellen dhe levoren e portokallit e ngjeshim mire me duar dhe nga masa bejme toptha.

Topthat i mbeshtjellim me kokos.

Keshtu veprojme deri sa te mbaroj e tere masa.

Topthat duhet te qendrojne nje nate ne frigorifer pastaj te servohen. teatime-blog.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinsa me djathe dhe susam
Pogaqe me djathe
Sheqerpare turke