Toptha si fole me lajthi
Toptha si fole me lajthi

Toptha si fole me lajthi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Ujë 2 dl, 200 g sheqer, 150 g margarinë, 100 g çokollatë, 150 g lajthi të bluara, 250 g biskota te bluara, për dekorimin lajthi te bluara, nutella dhe disa kokrra lajthi

Pregaditja e recetës :

Vendosim ujë, sheqer, gjalpë dhe çokollatë në një tigan për ngrohjene temperatur të ulët për të vluar.

Hiqni nga sobëa shtoni biskotat dhe arrat dhe beje një përzierje te bukur.

Lini kete masë të ftohetë dhe me duart e laguru, jepni topthave formë, pastaj rrokulliseni në lajthi tebluara, dhe ne mes pak shtypeni me gishtin e madhe.

Unë ju rekomandojmë që të lënë ata të qetësoheni dhe të forcohen pak, mundësisht brenda natës dhe pastaj atai dekoroni me krem.

Kjo embelsir mund të qendroj madje edhe një muaj ne frigorifer

Nutella e vëndosimë në një shiringë për zbukurim dhe e qesim gropa qe kemi ber me pare.

Për të bërë një krem te çokollatës se bardhe te shkrirë dhe margarinë dhe kështu të plotësojm nurtelen nese nuk e kemi. per dekorim vendosim nga një lajthi ne te gjithëa topthat mbi krem dhe i vendosim për t'u forcuar.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  fole  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me tre përbërs
SALLATË ME PERIME .
Pogaqe (kifle) rrethore  me peta te prera