Toptha me shije të ëmbël
Toptha me shije të ëmbël

Toptha me shije të ëmbël

Kuzhint.com

Perbersit;

1 pako xhelatinë,

800 gr çokollatë e copëtuar të bardhë,

Krem 1/2 serup i lagësht ose të terur,

8 lugë (supë) e lëngjeve të frutave,

Përgaditja:

Përgatitja xhelatinë sipas udhëzimeve të pakos duke vendosur mënjanë.

Tretim 500 g çokollatë te bardhë në një ene të madhe.

Shtojm kremin, përzierje mirë, shtoni lëng frutash sipas deshires dhe xhelatinën e tretur.

Perziej mire masen dhee vendosim te ftohet ne frigorifer për 12 orë.

Heqim brumin nga frigoriferi, bejme toptha me duart dhe i vendosim mënjanë.

Për ti mbeshtjelle topthat, shkrihet 300 g çokollatë të bardhë në një en pastaj,

Rrokullisim topthat në çokollatë të shkrirë dhe i vendosin në një skarë që të thahet ose(kullojse si telli i furres).

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  kepurdha  embela  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kanella dhe kikirikët në ndihmë të diabetikëve
Gurabija nga Leonora Maxhuni
HALLVË