Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm
Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm

Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm

Kuzhint.com

Receta e pergaditur nga tegatuajm.

Per sasin vendos vet per sa persona doni ta pergadisni.

Spari orizin e hedh ne tenxhere dhe ia shton nje luge gjelle gjalp edhe e lem mbi zjarre deri sa te fillon orizi te merr ngjyre te bardhe pastaj ia shton ujin e perzier me nje kub supe me shije pule dhe e le te zihet deri sa te largohet i gjithe uji.

Per topthat merr mish te bluar dhe i hedh krip, piper te zi edhe nje luge gjelle miell.

E ngjesh mire me duar pastaj nga masa formon toptha dhe i vendos ne tepsi.

Per salce nese i bene 9 toptha atehere merr 100 ml uj dhe 100ml ajke i perzin bashke.

I hedh melmesa te ndryshme si dhe pak piper te kuqe sa per te marr ngjyre te kuqe te qelet salca.

E perzin mire pastaj e hedhe te gjithen siper topthave qe kem vendosur ne tepsi.

Te pjeket ne furre 25 minuta.

Mos harroni 10 minutat e fundit te pjekjes vendosni siper secilit topthe nga nje cope kaqkavall.


Fjalet kyqe : gjellera  toptha  mish  bluar  servuara  pjate  pilaf  salce  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Challah
Patatet e hasselback një recete suedeze
Maskë për largimin e shenjave të akneve