Toptha me mish te bluar dhe makarona
Toptha me mish te bluar dhe makarona

Toptha me mish te bluar dhe makarona

Kuzhint.com

Toptha me mish te bluar dhe makarona te pergaditur ne tigan Perberesit: 2 feta toast 2 Speca te vogel te kuqe 300 gr Mish i bluar 2 Luge qaji salc domatesh 1 Luge qaji senf 1 E verdh e vezes Krip Piper Piper i kuq 1 Qepe 1 Luge gjelle vaj 425 ml Domate te konservuara per pica 500 gr Tortellini me ricotta dhe spinaq (te gateshme) 2 Fleta basilikum Sheqer Pergaditja: 1.

Toast-in e zbutim ne uje te ftohet.

Specat i pastrojme i presim ne 4 pjese pastaj secilen pjese e presim ne copa me te vogla.

Mishin e bluar me nje luge qaji salc domatesh, senf, tostin e shtypur dhe te verdhen e vezes e ngjeshim me duar pastaj i hedhim krip, piper dhe piper te kuqe.

Nga masa bejme toptha te vegjel. 2.

Ne tiganin e nxehur hedhim vaj dhe aty i fergojma topthat nga mishi per 5-7 minuta.

Topthat i largojme pastaj nga tigani i vendosim ne nje tepsi dhe i lem ne furre te nxeht 70 Grad.

Qepes ia heqim levoren dhe e presim imet.

Ne po te njejtin tigan i hedhim qepen dhe specat i pjekim paka pastaj ia shtojme 1 luge qaji salc domatesh.

E lem edhe pak te pjeken dhe ia hedhim domatet e konservuara per pica.

Salcen e lem te vloje per 3-5 minuta. 3.

Tortellini e zim ne uje me krip te vluar per 5 minuta.

Basilikumin e pastrojme dhe e presim imet.

E hedhinm te salca duke i shtuar prap krip, piper dhe pak sheqer.

Tortellinin e kullojme.

Pastaj ne Salcen qe ndodhet ne tigan i hedhim tortellinin dhe topthat nga mishi i bluar si dhe basilikumin e mbetur. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere faqja ; http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  toptha  mish  bluar  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SI TË ZGJASNI FLOKËT SHPEJT ME KONJAK
Bakllave role  nga Igballe Kryeziu
Sallatë e shijshme me rukola dhe rrepë të kuqe