Toptha me karrota
Toptha me karrota

Toptha me karrota

Kuzhint.com

Perberesit: 300 gr Karrota te bluara ne rende 150 ml Uje 60-100 gr Sheqer (sipas shijes) 18-20 Copa keksa Nje pako sheqer vanille Nje luge qaji levore portokalli Kanell Kokos Pergaditja: Perziejme karrotat me sheqerin dhe ujin ne nje tenxhere pastaj e vendosim tenxheren mbi zjarre qe te zihen karrotat deri sa te zbuten dhe lengu te tretet. Bluajme keksat imet dhe i perziejme me sheqer vanillen. Masen me karrota, keksat, kanellen dhe levoren e portokallit e ngjeshim mire me duar dhe nga masa bejme toptha.

Topthat i mbeshtjellim me kokos.

Keshtu veprojme deri sa te mbaroj e tere masa.

Topthat duhet te qendrojne nje nate ne frigorifer pastaj te servohen. Quelle: www. teatime-blog. com


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë  me puding nga LuljaLa
Pogaqe me gjeme fiku
Makarona me ton ne furre nga Fitore Ademi Fejza