Toptha me karamel
Toptha me karamel

Toptha me karamel

Kuzhint.com

Perberesit per 20 toptha:

  • 100 ml Qumesht kokosi
  • 1 Luge gjelle grize
  • 40 gr Buter (gjalp)
  • 40 gr Sheqer
  • 60 gr Kokos
  • 50 gr karamel
  • 100 gr Cokolate
  • 100 gr arra per dekorim

Pergaditja:

Qumeshtin me buterin dhe sheqerin e hedhim ne tenxhere dhe e vendosim mbi zjarre qe te vloje.

Pastaj ia shtojme grizen karamelindhe kokosin e perzim dhe e lem 20 minuta te vloj ne temperatur te mesme.

Pasi te jete gati e largojme nga zjarri dhe e vendosim ne frigorifer qe te ftohet masa.

Pastaj nga masa bejme toptha te vegjel dhe prap i vendosim ne frigorifer qe te ftohen.

Dhe ne fund shkrim cokolaten dhe secilin topthe e kalojme aty pastaj ne arra te grimcuara dhe i vendosim ne nje pjate dhe prap i vendosim ne frigorifer.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallatè me makarona
Majoneza ne kushte te shtepis
Trileçe me krem karamel dhe qokollad