Toptha me gjize te mbeshtjellura me shege
Toptha me gjize te mbeshtjellura me shege

Toptha me gjize te mbeshtjellura me shege

Kuzhint.com

Perberesit: 2 Luge gjelle gjalp 230 gr Gjize e bute 120 gr Mascarpone 10 gjethe sherebele 200 gr Djathe Gjysem gote bajame te prera ne feta 1/4 Luge qaji krip 1/4 Luge qaji piper i zi Nje gote e mbushur me berthama nga shega Pergaditja: Hedhim gjalpin ne tigan dhe i fergojme gjethet e sherebeles ne te dy anet nga nje minut pastaj i largojme nga tigani dhe i vendosim ne leter kuzhine.

Gjalpin qe ndodhet ne tigan e lem anash. Ne nje ene te thelle hedhim gjizen, maskarponen, djathin dhe i perzim me mikser pastaj ia shtojme gjethet e sherebeles, gjalpin e mbetur, bajamet, kripen dhe piperin.

Masen tani duhet perzier ngadal pastaj e mbeshtjellim masen e perzier me folie plastike dhe e vendosim ne frigorifer 30 minuta. Berthamat e sheges i vendosim ne leter kuzhine per ti thare( per tia larguar lengun qe e leshojne). Mbas 30 minutave marrim masen qe kemi vendosur ne frigorifer dhe bejme toptha pastaj i mbeshtjellim me berthamat e sheges dhe i vendosim ne pjate.

Te servohen menjehere ose te qendrojne ne frigorifer. Burimi: http://www. howsweeteats. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : receta  huaja  toptha  gjize  mbeshtjellura  shege  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supe me Spinaq
Torte me neskafe
Krofne me copza cokolade