Toptha me fik dhe arra
Toptha me fik dhe arra

Toptha me fik dhe arra

Kuzhint.com

Është e nevojshm: 400 g fiq të thata, 250 g sheqer pluhur, 100 g arra te bluara, lëkura dhe lëngu i një limoni, 50 g arra te grimcuara per mbeshtjellje, 30 g sheqer pluhur i. PËRGATITJA:Marrim fiqin dhe e bluajm dhe i vendosim ne nje ene te thelle ne te shtojme sheqerin arrat e bluara dhe lengun dhe levoren e nje limonit, i perziejm me nje luge qe masa te bashkohet dhe me pas vazhdojme i gatuajm me dore nese ehste nevoja mund ti shtoni arra me shume.

Me dore formojme toptha njelloje sikurse ne foto dhe i rrotullojme mbi arra dhe sheqer pluhur dhe ekshtu deri sa masa te perfundoj, i leme te ftohen dhe sherbehen te ftofta. Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Shurupë (pije)nga ftoni
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
Domatja dhe shalqiri, parandalim i kancerit në veshka