Toptha me bollgur
Toptha me bollgur

Toptha me bollgur

Kuzhint.com

Materialet:

3 gota qumësht,

7 lugë bollgur/ griz,

7lugë sheqer,

1 qese me krem pana,

1. 5 lugë kakao mund ti shtoni edhe em shume varsisht nga shija,

4-5 luleshtrydhe ose ngjyr kuzhines nga luleshtrydhet.

Për më shumë dekor perdor miellë te kokosit, arra te pjekura, dhe manaferrat

Përgatitja: ne nje tenxhere hedhim qumeshtin dhe hedhim bollgurin dhe sheqerin dhe i perziejm deri sa te trashet si krem karameli e leme te ftohet dhe ne te hedhim 1 qese pana dhe e perziejm deris a masa te bashkohet dhe forcohet, budingen e formesuar e ndajme ne 3 pjese te barabarta dhe njeres pjese i hedhim kakao per ta erresuar dhe formojme toptha njelloj sikurse ne foto dhe njeren e leme ashtu te bardh ndersa njeres pjes i shtojme leng luleshtrydhe ose ngjyre kuzhine te luleshtrydhes dhe vazhdojme em te gjitha njesoj dhe i rrokullisim siper kokosit duke ia vene siper 1 arre, 1 manaferr apo edhe copez dredhez, servohen te ftohta me kafe...


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  bollgur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate të mbushura
Biskota dhe djathë
Mufins me djathë