Toptha me arra dhe çokolladë
Toptha me arra dhe çokolladë

Toptha me arra dhe çokolladë

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 1/3 gotes me mielle
  • Niseshte 2/3 filxhan
  • 1/4 luges kripë
  • 225 gr gjalpë ee butë
  • 1/2 filxhanit sheqer pluhur
  • 150 gr arra ose lajthi te bluara
  • 1 luge lenge limoni
  • 3 luge kakao
  • 1 lugë vanilje

  • 200 gr qokollad te shkrir ne avulle

Pergaditja:

Paraprakisht ngrohim furren ne 175 grad dhe vazhdojem pergadisim biskotat duke marre nje ene te thelle ku ne fillim hedhim gjalpen e shkrir dhe ne te hedhim kripen, sheqerin pluhur, lengun e limonit, 1 vanilje dhe nishesten gradualisht duke e perzier ia hedhim edhe miellin, arrat, kakaon dhepastaj e formojme brumin.

Nga brumi i fituar formojm toptha te vegjel me dore i renditim ne nje tepsi te shtruar me leter qe te piqen ne 180 grad per 20 min.

Pasi te pjeken i bashkojm dy gjysemat duke i mbushur dhe bashkuar me qokoladen e pergaditur dhe te ftohur . Qokollad

Ju befshin mire nese i gatuani.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  arra  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjyveq me vez
Torte me banane
Pudingë i shpejtë për fëmijë