Topëtha(bombica) me hallve te zezë
Topëtha(bombica) me hallve te zezë

Topëtha(bombica) me hallve te zezë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 filxhane qaji uje, 1 filxhane caji sheqer, gjalpe ose vaj 3 filxhane caji me mielle 1 sheqer vanilje arra, stika pishe, bajame etj krem qokollad dhe kokos

Pregaditja e recetës :

Nderkohe marrim nje tigan shkrijme gjalp ose vaj dhe ne te e shtojme edhe miellin.

E perziejme here pas here, duke perdorur nje zjarr shume te ulet derisa te merre nje ngjyre qe deshirojm ne .

Pastaj pasi ta merr ngjyren e largojm nga soba dhe ia shtojm sheqerin dhe sheqer vaniljen i perziej mire dhe menjeher ne kete perzierje e qesim edhe ujin e vluar me pare dhe vazhdojme me gatimin, per disa minuta derisa te filloje mielli te mos ngjitet ne anet e enes. dhe te dyfishonet masa.

E perziejme qe te krijojme nje brum te njetrajtshem dhe e lem qe te ftohet.

Masen e fituar e ndajme me luge ose me dore per te formu toptha si ne foto pastaj i bon toptha sipas deshire mund ti perzieni edhe me rrush te thate, sipas deshires: arra, stika pishe, bajame etj…i lyen me krem qokollade te shkrire ne avulle dhe i rrotullojm ne kokos si ne foto,

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : topetha  bombica  hallve  zeze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maske per fytyre me aspirine
Mënyra më e pashëndetshme e përgatitjes së peshkut
Kuleq me rrushë të terur