Tollumba te pergaditur nga ne
Tollumba te pergaditur nga ne

Tollumba te pergaditur nga ne

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

1 liter uje,

3 lugë gjalpë,

1 lugë qaji sheqer,

1 maje luge te qaji me kripë,

12 vezë te fresketa,

miellë sipas nevojes.

Per fergim :2 l vaj.

Brumi qe kam gatuar une eshte per 100 tollumba!

Pergatitja e brumit:

Miellin gradualisht e hedhim në ujin e vluar me par me 1lug vaj, 1 maj luge krip dhe 1 luge sheqer duke i përzier vazhdimisht.

Ketë brum e kthejmë në zjarrë të ngadalshëm që të fërgohet për 2-5 minuta gjerë sa të ndahet nga ena dhe luga.

Pasi që ta pergatitim, brumin e lëmë të ftohet pak pastaj i shtojmë vezët dy nga dy duke i përzier me dorë gjerë sa të fitojmë një mas homogjene.

Me brumin e përgatitur e mbushim kallëpin për tullumba dhe duke i prerë me thikë i hedhim në vaj të nxehur.

Tullumbat e skuqur nga të gjitha anët i nxjerim nga vaji dheni fusim në sherbet të ftohur mirë duke mos i len qe te qendrojn shume sepse thithin shume sherbet.

Nje kshille per pergatitjen e brumit : pasi qe ti ja hidhni dy vezet e para ne brum duhet qe te perzihet shume mire sepse mbesin gruba dhe tullumat behen te shpifur.

Serbetin e pergatitim me 2 kg sheqer4 gota ujë dhe nje fet limoni.

Shërbeti zihet shume kohe para se te gatuhet brumi dhe lihët në frigorifer për tu ftohur mirë.


Fjalet kyqe : embelsira  tollumba  pergaditur  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toast per femije
Petulla
Metoda per ruajtjen e perimeve pa frigorifer