Tiramisu
Tiramisu

Tiramisu

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 750 gr Mascarpone
  • 250 gr Jogurt
  • 80 gr Sheqer pluhur
  • Lengu i nje portokalli
  • 300 gr Biskota per tiramisu
  • 500 ml Liker cokolate
  • Pak levore portokalli te grryer
  • 100 gr Cokolate
  • 50 gr Gjalp(buter)
  • Kakao

Pergaditja:

Cokolaten e shkrim me gjalpin.

Likerin e derdhim ne nje pjate.

Per kremin mascarponen, jogurtin, sheqer vanillen dhe lengu e limonit e perzim me mikser.

Marrim nje tepsi.

Biskotat i kalojme se pari ne liker cokolate pastaj i rendisim ne tepsi.

I sperkasim siper me cokolate te shkrir si dhe i hedhim siper pak levore portokallin.

E lyejm siper biskotave me kremin mascarpone duke e mbuluar tere siperfaqen.

Pastaj prap marrim biskota i kalojme ne liker i sperkasim biskotat me cokolate, i hedhim edhe levore portokalli dhe prap e mbulojme me krem mascarpone.

Mund ta perfundoni ketu me biskota ose akoma te vazhdoni me biskotat.

Pasi te keni perfunduar e mbuloni me folie plastike dhe e vendosni ne frigorifer per 6 ore te ftohet.

Gjate servimit te sperkatet tiramisu-ja me kakao.

Burimi: http://www. schlemmer-dilemma. at/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  tiramisu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tonik per fytyre me pucrra !
Kuleq me rrushë të terur
Bimet që ndihmojnë tretjen e ushqimit