Tiramisu me dredheza
Tiramisu me dredheza

Tiramisu me dredheza

Kuzhint.com

Perberesit:

1 kg Dredheza,

160 gr Sheqer pluhur,

200 gr Jogurt,

Nje limon,

500 gr Mascarpone,

200 ml Ajke,

6 Luge gjelle leng portokalli,

400 gr Biskota per tiramisu.

Pergaditja:

Dredhezat i pastrojme dhe i lem te kullojne qe te ju largohet uji te jene te terura.

Gjysmen e dredhezave i presim ne katrore dhe bashke me lengun e limonit, 60 gr sheqer pluhur dhe 4 luge gjelle leng portokalli i hedhim ne nje ene te thelle dhe i bejme pure me blinder.

Dredhezat e mbetuar i presim ne feta dhe i lem anash.

Mascarpone-n bashke me sheqerin e mbetur, lengun e portokallit te mbetur i rrahim me mikser.

Rrahim edhe ajken deri sa te trashet pastaj e bashkojme me kremin mascarpone.

Biskotat i coptojme i rendisim ne tepsi pastaj i sperkasim me dredhezat pure pastaj me kremin mascarpone dhe ne fund i rendisim dredhezat e prera ne feta.

Keshtu veprojme me renditjen deri sa te mbarojne kremi, dredhezat dhe biskotat.

Te dekorohet me disa feta dredheza, kokos dhe festek te coptuar.

Te qendroj ne frigorifer së paku nje ore.

Burimi: chefkoch. de

Perkthimin e ka bere faqjaTe gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  tiramisu  dredheza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tave e shpejt me domate dhe djathe feta
KREM TORTE
Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë