Tiramisu me banane
Tiramisu me banane

Tiramisu me banane

Kuzhint.com

Perberesit:

*400gr biskota savoiardi (ose petit beurre),

* 6 luge gjelle sheqer,

*200 gr. djath mascarpone,

* 3 luge gjelle nescafe (ose me kafe ekspres)te pergaditur me uje,

*100 gr ajke pana,

*10 banane te vogla si ne foto ose krem banane nese nuk mundeni te gjeni,

*1 pete e gateshme me kakao (nese deshironi mund ta gatuani edhe vet),

Pergatitja:

Ndani te bardhat e vezeve nga te verdhat.

Ne nje ene hidhni te verdhat, shtoni 3 luge gjelle sheqer dhe perzini me mikser.

Pastaj shtoni 300gr mascarpone dhe prar i perzini me mikser.

Ne nje ene tjeter hidhni te bardhat e vezeve dhe perzini me mikser derisa te trashet.

Pasi te trashet shtoni 3 luge gjelle sheqer dhe perzini me luge, pastaj kete mase shtojani asaj me te verdhat e vezeve.

Edhe ajken e rrahim me mixser mire dhe e perziejm me kremin dhuke i bashku te gjitha se bashku.

Ne tepsine prej qelqi ne fillim vendosim nje pete te gateshme me kakao ose mundeni ta gatuani vet peten dhe e lagim pak me kafe siper vendosim nje pjes te kremit dhepastaj siper i renditim biskotat savoiardi te cilat me perpara duhet ti kaloni ne nje ene ku keni shkrire nescafen ose me kafe ekspres.

Siper biskotave prap vendosim pak krem dhe menjeher i renditim bananet ose mundeni edhe krem bananedhe prap kremin duke ia hedhur ngadal qe mos ta humbim formen qe eshte si ne foto dhe ne fund per dekorim i hidhni kakao ngadal.

Lereni ne frigorifer per te pakten dhe servohen te ftoht.

Ju beft mire.


Fjalet kyqe : embelsira  tiramisu  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rafaelo  me qokollad
Tetë përfitime që i sjellin shëndetit të fëmijëve
Torte me keksa dhe krem karamel