Tiramisu me çokollatë
Tiramisu me çokollatë

Tiramisu me çokollatë

Kuzhint.com

Përbërësit:

Për biskotat:

150 g miellë,

130 g sheqer,

50 g niseshte,

1maja për ëmbëlsira,

1 vanilje.

Për kremin:

150 g çokollatë në copëza,

500 g maskarpone,

200 ml kafe,

120 g sheqer,

100 g kakao,

Përgatitja:

Ndajmë të verdhat nga të bardhat e vezëve dhe rrahim këto të fundit duke hedhur sheqerin pjesë pjesë.

Vazhdojmë rrahjen e të bardhave derisa të arrihet një masë e fryrë.

Më pas shtojmë të verdhat dhe vazhdojmë ti rrahim derisa të bëhet një masë kremoze.

Përziejmë përbërësit e thatë se bashku dhe i shtojmë tek vezët duke i situr dhe trazuar ngadalë, nga poshtë lartë.

E hedhim masën e përgatitur në xhepin e pastiçerisë dhe e hapim në tavë.

E pjekim në furrë të nxehur më parë në temperaturën 180 gradë celsius për rreth 10 minuta.

Përgatitja e kremit për tiramisu:

Ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat dhe rrahim të bardhat derisa të arrijmë një masë të fryrë.

Me pas i vendosim në frigorifer.

Në rrahësin elektrik, hedhim të verdhat e vezëve së bashku me sheqerin.

I rrahim në shpejtësi mesatare.

Duhet ti rrahim derisa të arrijmë një masë të fryrë.

Shtojmë marskarponen dhe i përziejmë mirë së bashku.

Me pas shtojmë dhe te bardhat e vezëve.

I përziejmë me kujdes nga poshtë lart derisa të arrijmë një masë homogjene.

Në tavë fillojmë shtrojmë biskotat duke i lyer me parë me kafe.

Vendosim një shtrese biskota dhe me pas hedhim një shtrese kremi.

E hapim mire në të gjithë sipërfaqen e tavës.

Sipër shtojmë kakao dhe copëza çokollate.

Vazhdojmë kështu dhe me shtresën e dyte.

Pasi e kemi përfunduar e vendosim ëmbëlsirën në frigorifer për disa orë.

Më pas e presim në copa dhe e shërbejmë.


Fjalet kyqe : embelsira  tiramisu  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë me luleshtrydhe (dredheza)
Biskota me reqel fiku
Fileto pule me perime dhe patate te ferguara ngane