Tespishte nga M.G
Tespishte nga M.G

Tespishte nga M.G

Kuzhint.com

Receta per tespishte nga M.

  • 2 margarina
  • 1 gote qumesht
  • 1 veze
  • 1 pehar(kutllaq ose goruzhd) miell misri
  • 200 gr arra te coptuara
  • Miell sipas nevojes

Sherbeti:

  • 4 gota sheqer( gota duhet te jet e njejt me ate qe kemi qite qumesht)
  • 4 gota uje
  • disa feta limoni

Pergaditja;

Ne fillim i qesim 2 margarina, 1 gote te ujit qumesht, gjysem luge te qajit sode bikarbon, gjysmen e lyges te qajit sode bikarbon ne nje tepsi dhe i vlon te gjitha dhe kur ta marin valen e ndal temperaturen e shporetit dhe e qesim nje pehar mielle misri e perzin me masen ne tepsi ja qet edhe 200 gram arra te coptura dhe ne fund fillojm me ia qit mjellin e zakonshemsi dhe ia shtojm edhe vez dhe e perziejm mire deri sa te bahet nje brum qe nuk ngjitet per dore.

Duhet ter kohen me perzi qe mos me lan me u ngjite ne tepsi nja 30 minuta ashtu mbi pllak te shporetit mandej kur te sheh qe ka fillu me ju ndryshu ngjyra e hekim nga zjarri e ngjeshim edhe pak dhe e rrafshojm ne tepsi me dore si dhe e prejm si ne foto ose sipa deshires,

Furren e nxehim ne fillim ne 250 grad pastaj e fusim tepsin po me at nxetesi vetem 5 minuta pastaj e ndalim temperaturen ne 80 grad dhe e lem qe te piqet ngadal per 2 ore Mbasi te pjeket e hekim nga furra dhe e lem qe te ftohet pak edhe fillojm me ba shirupin(sherbetein)

Ne nje tengjere me te njejten gote qe e kemi qit qumshtin i qesim 4 gota sheqer dhe 4 gota uje i lem qe te vlojm per 10 minuta pasi ta merr valen pa nderpre pastaj ia qesim edhe fetat e limonit i perziejm mire dhe e hekim nga zjarri e lem me pushu pak pastaj ia qesim siper tespishtes.

(Receta per embelsira merre edhe kete recet te gateshme se besoj qe te pelqen si te gjitha recetat tjera qe i ke marre)


Fjalet kyqe : embelsira  tespishte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KROKETA ME PATATE E DJATHE
Kek me qershi
Revani me miellë misri