Tave me patate dhe perime te ndryshme
Tave me patate dhe perime te ndryshme

Tave me patate dhe perime te ndryshme

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Patate dhe kepurdha, 1 kg bizele, 1/2 qese brokoli, 1/2 qese, pershut dhe hoplla, kokrra kallamoqi, kripe veget dhe biber i zi, ereza tjera sipas shijes dhe kashkavall

Pregaditja e recetës :

Tave me patate dhe perime te ndryshme te pergatitura nga Krenare Jashari.

Patate gjysme te ziera perafersisht per 6 persona 1kg bizele te ngrira gjysem qese brokoli poashtu gjysem qese, kepurdha, 1 tegell e vogel pershut perafersisht 200gr dhe kokrra kallamoqi gjysme qese.

Te gjitha perimet perveq brokolit zihen 10-15 min kurse brokoli zihet 3-5 min jo me shume.

Patatet dhe perimet behen bashke dhe hudhen ne tave apo tepsi i hidhet pak hoplla per zierje 1 gote e gjyse dhe kripe, veget, biber i zi dhe ereza tjera sipas shijes dhe tepsia futet ne furre per 10-15 min sa te shterret hopla pastaj i hudhet kashkavall ne rende 100 gr perafersisht.

Kesaj gjelle pasi te pjeket kure ta servojm mundet ti bashkangjitet ndonje kofshe pule dhe 1 cope fli dhe sallata kombinim laker te kuqe, karrote dhe marull.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : tave  patate  perime  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krepa me cokolad
Simite me Susam
SI TË HEQIM LYRTHAT NGA DUART