Tave me makarona dhe perime
Tave me makarona dhe perime

Tave me makarona dhe perime

Kuzhint.com

Perberesit: 320 g makarona (spageti) 500 g kungull i njomë ose berime te perziera 400 g domate 200 g mocarela (mocarela eshte lloji i djathit) 100 g Gjize 1 vezë një pjesë të vogël të bimëve të përziera (, rozmarinë,, borzilok) 1 dhelpinj hudhër 6 lugë djathë integruar lloj djathi (Parmigiano ) 5 lugë vaj ulliri (ekstra të virgjër) 20 g gjalpë kripë dhe piper Pergatitja: 1)Si fillim lajme kungujt e njomë, të prerë ne forma rrubullakw Skuqim hudhër në një tigan me 4 lugë vaj ulliri, qe ti ikin pak ajo era e fort,, pastaj shtojme kripë, kungullin e njomë dhe e gatuajm per rreth 15 minuta. Presim domatet në feta dhe i hellim ne në një tigan. Shtojme kripë pas gatimit. 2) Mikesojme Gjizen, vezën, kripën, piperin dhe bimët te copëtuar në një tas.

Ndërkohë, pergatisim makaronat në ujë të bollshëm të valuar dhe te kripur, kur uji te ket shteruar hedhim menjëherë djathin dhe përziejni mirë. 3)Ne nje tav te ler me gjalpe hedhim nje shtrese makaronash, domate, kungull i njomë, mocarela dhe djathë parmixano dhe siper kungujt dhe domatet. I fusim ne furre per pjekje, ne temp 180 grade për 10 minuta.


Fjalet kyqe : receta  huaja  tave  makarona  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kokos nga Besnik Sadije Junuzi
Pallaqinka (krepa) ne furre!
Veze me ajke