Tave me lule laker
Tave me lule laker

Tave me lule laker

Kuzhint.com

Tave me lule laker e gatuar nga Monda KalenjaPer taven me lule lakere nevoiten :

  • nje lule laker mesatare
  • dy veze
  • djathe te bardhe
  • 4-5 luge miell gruri
  • nje gote qumesht
  • dy luge miell misri
  • piper i zi
  • pak kripe.

Gatimi;

Ne fillim e ziejme lule lakren e shtypim me pirun mire e mire i hedhim kripe vezet qumeshtin miellin e grurit dhe te misrit i hedhim dy filxhana kafe vaji e perziejme mire e mire e pasi kemi lyer taven me pak vaj e hedhim brumin e fituar ne tave e pjekim ne furre ne temperatur190 grad.


Fjalet kyqe : brumera  tave  lule  laker  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte akullore
Torte me rrush te bardhe
 PILAF ME ZARZAVATE