Tave me kungullesha
Tave me kungullesha

Tave me kungullesha

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Mishe i bluar2 Luge gjelle vaj ulliri150 gr Oriz500 gr Domate te prera ne copa te vogla2 Luge gjelle salc domateshNje presh800 gr Kungulesha2 KarrotaNje spec i kuqe2 Thelpi hudhre200 gr KaqkavallRosmarin, thymian, oregano, borzilok te gjitha te fresketa dhe te prera imetPak sheqerKrip

Pergaditja:

Orizin e ziejme sipas udhezimeve qe shenojne ne pako. Kungulleshat, preshin dhe karrotat i presim ne rrathe, specin e presim ne katrore ndersa hudhren e presim imet. Mishin e bluar e fergojme ne tigan me vaj ulliri pastaj i hedhim krip sipas shijes dhe salce domatesh. Ia shtojme perimet qe kemi prere dhe i lem te fergohen te gjitha sbashku ne temperatur mesatare 10 minuta. Domatet e prera, erezat dhe sheqerin i hedhim ne tigan tek mishi dhe i lem edhe 5 minuta qe te zihet masa.

Krejt ne fund ia shtojme edhe orizin.

Derdhim masen ne nje tepsi pastaj siper i hedhim kaqkavallin e grryer ne rende.

Quelle: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : presh  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bukë pogaçe me vaj ulliri nga ne
Revani Vlore
Taliateli me salmon dhe kerpudha